Motrin Children's Dye-Free Chewable Tablets with Ibuprofen, Kids' Fever Reducer & Pain Reliever for Sore Throat, Fever, Toothache & Pain Relief, Grape Flavor, 24 Count (Pack of 2)
Stock Expiry Date*: 06-07-2027
100% Authentic — Sourced directly from manufacturers or their authorized dealers!
- Informationen nedan är per-pack endast
- 24-räkning av barns Motrin Dye-Free Chewable Tablets med Grape Flavor hjälper till att minska feber och ger lättnad från mindre värk och smärta för ditt barn
- Från # 1 barnläkare rekommenderat varumärke av ibuprofen, varje tuggbar tablett av denna barns smärtstillande medicin innehåller 100 milligram av NSAID ibuprofen för effektiv lättnad som varar upp till 8 timmar
- Detta barns medicin lindrar tillfälligt mindre värk och smärta på grund av den vanliga förkylningen, influensa, ont i halsen, huvudvärk och tandvärk och arbetar för att snabbt minska febern
- Smärtstillande och feber lättnad medicin för barn har en färgfri, ibuprofen formel och är tillgänglig som en bekväm, tuggbar tablett i barnvänlig druvsmak
- Från det varumärke som föräldrarna valt år efter år kan de tuggbara barnens ibuprofen användas för barn i åldern 2 till 11 år.
| Tillverkare | Inc, Johnson & Johnson Consumer |
| Ingredienser | Silikondioxid, Carnauba Wax, Hypromellos, natriumlaurylsulfat, Magnesium Stearate, croscarmellose natrium, Mannitol, Naturliga och artificiella smaker, Sojabönsolja, Active ingredient (in each chewable tablet) Ibuprofen 100 mg (NSAID)* Purpose Pain reliever/fever reducer *nonsteroidal anti-inflammatory drug Inactive ingredients acesulfame potassium, ammonium glycyrrhizin, Aspartam, succinic acid |
| Ingredienser | Hypromellos, Silikondioxid, Magnesium Stearate, Carnaub, Mannitol, Natrium Laurylsulfat, Sojabönolja, Aspartam, Croscarmellose natrium, Naturliga och artificiella smaker, Succinic Acid, Ammonium Glycyrrhizin, Active Ingredient (i varje tuggbar tablett) Ibuprofen 100 Mg (said) * Syfte Reliever / feber Reducer * icke-steroida antiinflammatoriska läkemedel Inaktiva ingredienser Acesulfame Potassium |
| smak | Grape Dye-Free |
| Unit Count | 48 greve |
| Föremål Form | Tablet |
| Punktvikt | 200 miljoner |
| Produktfördelar | Fever Control |
| Antal objekt | 2 2 2 |
| Punkt dimensioner L x W x H | 1.81 X 3 X 1.81 Inches |
| Produkttyp | Ibuprofen |
| Aktiva ingredienser | Active ingredient (in each chewable tablet) Ibuprofen 100 mg (NSAID)* Purpose Pain reliever/fever reducer *nonsteroidal anti-inflammatory drug |
| Pakettyp Namn | Rör R |
| Mål Audience | Unisex-Kids |
| Produkttyp | Medicinering |
| Brand varumärke | Motrin |
| Varumärke namn | Motrin |
| Ålder Range Beskrivning | Barn |
| Container Type | صندوق |
| Modellnummer | 00300450932242 |
| Objekt Dimensioner | 1.81 x 3 x 1.81 inches |
-
Få 5 % rabatt när du köper 4 eller fler varor
-
Få 5 % rabatt på ditt nästa köp.
-
Orders are processed and shipped from Brooklyn, USA.
-
Free delivery on qualifying orders.
3–6 dagar (inrikes).
30-dagars returgaranti
Köp med förtroende med 30 dagars returstöd.
SKU |
BRSRAY3ROAHRMGQ6 |
Category |
Hälsovård , Över-the-Counter Medicinering , Smärta Relievers , Icke-aspirin , Ibuprofen |
Tags |
Help reduce your child's fever and relieve their minor aches and pains with Children's Motrin Ibuprofen Chewable Tablets Dye-Free. From the #1 pediatrician-recommended brand of ibuprofen, each chewable tablet contains 100 milligrams of the NSAID ibuprofen and is clinically proven to relieve pain and quickly reduce fever. The dye-free kids' medicine provides up to 8 hours of relief for minor aches and pains due to the common cold, flu, sore throat, headache, and toothache. This children's pain & fever relief medicine is available in a kid-friendly grape flavor and can be used for children ages 2 to 11 years. From the brand chosen by parents year after year, this pain reliever and fever reducer for kids comforts your child quickly. Use as directed.
Viktig information
Säkerhetsinformation
Allergivarning: Ibuprofen kan orsaka en allvarlig allergisk reaktion, särskilt hos personer som är allergiska mot aspirin. Symptomen kan inkludera: Hives Facial svullnad astma (väsande) chock hud reddening Rash Blisters Om en allergisk reaktion uppstår, sluta använda och söka medicinsk hjälp direkt. Magblödning varning: Denna produkt innehåller en NSAID, som kan orsaka allvarlig magblödning. Chansen är högre om ditt barn: Har haft magsår eller blödningsproblem Tar ett blodförtunnande (antikoagulant) eller steroidläkemedel Tar andra läkemedel som innehåller recept eller receptfria NSAID (aspirin, ibuprofen, naproxen eller andra) Ta mer eller längre tid än riktad hjärtattack och stroke varning: NSAID, förutom aspirin, öka risken för hjärtinfarkt, hjärtsvikt och stroke. Dessa kan vara dödliga. Risken är högre om du använder mer än riktad eller längre än riktad. Sår hals varning: Svår eller ihållande ont i halsen eller ont i halsen åtföljd av hög feber, huvudvärk, illamående och kräkningar kan vara allvarliga. Konsultera läkare omedelbart. Använd inte mer än 2 dagar eller administrera till barn under 3 år om inte läkare. Använd inte Om barnet någonsin har haft en allergisk reaktion på ibuprofen eller någon annan smärtstillande / feberredare Rätt före eller efter hjärtkirurgi Fråga en läkare innan användning om magsäckningsvarning gäller för ditt barn Barn har en historia av magproblem, såsom halsbränna barn har problem eller allvarliga biverkningar från att ta smärta.lindring eller feberreduktionsbarn har inte druckit vätskor Barn har förlorat mycket vätska på grund av kräkningar eller diarré Barn har högt blodtryck, hjärtsjukdom, levercirros, njursjukdom eller hade en stroke Barn har astma Barn tar en diuretikum Fråga en läkare eller farmaceut innan användning om barnet är under en läkares vård för något allvarligt tillstånd Ta någon annan drog När du använder denna produkt mun eller halsning kan uppstå; ge med mat eller vatten Känns svaga kräkningar blod har blodiga eller svarta avföringar Har magsmärta som inte får bättre barn har symtom på hjärtproblem eller stroke: bröstsmärta Problem andas svaghet i en del eller sida av kroppen Slurred tal Leg svullnad Barnet får ingen lättnad inom första dagen (24 timmar) av behandling Feber eller smärta blir värre eller varar mer än 3 dagar Rödhet eller svullnad finns i det smärtsamma området. Eventuella nya symtom verkar Hålla utom räckhåll för barn. Vid överdosering, få medicinsk hjälp eller kontakta ett Poison Control Center direkt.(1-800-222-1222)
Ingredienser
Aktiv ingrediens (i varje tuggbar tablett) Ibuprofen 100 mg (NSAID)* Syfte Smärta reliever / feber reducer * icke-steroida anti-inflammatoriska läkemedel Inaktiva ingredienser acesulfame kalium, ammonium glycyrrhizin, aspartam, karnauba vax, croscarmellos natrium, hypromellos, magnesium stearat, mannitol, naturliga och artificiella smaker, kiseldioxid, natriumlaurylsulfat, sojabönolja, succinic acidium syra
Vägbeskrivning
Chew or crush tablets completely before swallowing This product does not contain directions or complete warnings for adult use Do not give more than directed Find right dose on chart below (use if appropriate). If possible, use weight to dose; otherwise use age. If needed, repeat dose every 6-8 hours Do not use more than 4 times a day Dosing Chart Weight (lb), Age (yr), Tablets Under 24 (lb), under 2 years, ask a doctor 24-35 (lb), 2-3 years, 1 tablet 36-47 (lb), 4-5 years, 1 1/2 tablets 48-59 (lb), 6-8 years, 2 tablets 60-71 (lb), 9-10 years, 2 1/2 tablets 72-95 (lb), 11 years, 3 tablets Other information Phenylketonurics: contains phenylalanine 6 mg per tablet Store between 20-25°C (68-77°F) Questions? Call 1-877-895-3665 (toll-free) or 215-273-8755 (collect) or visit www.motrin.com
Juridisk ansvarsfriskrivning
Uttalanden om kosttillskott har inte utvärderats av FDA och är inte avsedda att diagnostisera, behandla, bota eller förebygga någon sjukdom eller hälsotillstånd.
Produkt Dimensioner
1,81 x 3 x 1,81 tum; 0,01 uns
Shipping & Delivery
At Nutricity, we aim to deliver your order as quickly and safely as possible.
Domestic Shipping :
Orders are typically delivered within 3–6 business days.
International Shipping:
Estimated delivery time is 12–26 business days, depending on the destination and customs processing.
You will receive a tracking number once your order has been dispatched. Delivery times may vary during holidays or due to unforeseen delays.
Vastuuvapauslauseke
Ravintolisät eivät ole lääkkeitä. Tällä verkkosivustolla myytävät tuotteet eivät ole tarkoitettu diagnosoimaan, hoitamaan, parantamaan tai estämään mitään sairautta. Jos sinulla on jokin sairaus, kysy aina neuvoa pätevältä terveydenhuollon ammattilaiselta ennen käyttöä. Yksilölliset tulokset voivat vaihdella. Tilauksen tekemällä sitoudut noudattamaan oman maasi tuontisääntöjä. Peitämme soveltuvat tullit ja verot, jos niin on ilmoitettu.
*Vanhentumispäivämäärätiedot:
Huomioithan, että viimeinen käyttöpäivä voi vaihdella erästä toiseen. Takaan kuitenkin, että kaikki asiakkaillemme toimitetut tuotteet ovat voimassa olevia ja eivät ole vanhentuneita toimitushetkellä.









