Hoppa till innehåll
Barnens Motrin Oral Suspension Medicine, 100 mg Ibuprofen, Kids Fever Reducer & Pain Reliever för mindre värk och smärtor på grund av kallt och influensa, alkoholfri, Bubble Gum smaksatt, 4 mr oz

Price:

8,24 €


Barnens Motrin Oral Suspension Medicine, 100 mg Ibuprofen, Kids Fever Reducer & Pain Reliever för mindre värk och smärtor på grund av kallt och influensa, alkoholfri, Bubble Gum smaksatt, 4 mr oz

https://nutricity.fi/shop/brswkeaoaypqga3m-barnens-motrin-oral-suspension-medicine-100-mg-ibuprofen-kids-fever-reducer-pain-reliever-for-mindre-vark-och-smartor-pa-grund-av-kallt-och-influensa-alkoholfri-bubble-gum-smaksatt-4-mr-oz-79094 https://nutricity.fi/web/image/product.template/79094/image_1920?unique=9d5a14d

Stock Expiry Date*: 04-11-2027

100% Authentic — Sourced directly from manufacturers or their authorized dealers!

  • 4-fluid ounces of Children's Motrin Oral Suspension Liquid Medicine with Ibuprofen in a bubblegum flavor to help temporarily reduce fever and relieve pain due to the common cold & flu
  • Denna flytande medicin lindrar tillfälligt ditt barns mindre värk och smärta på grund av den vanliga förkylningen, influensa, ont i halsen, huvudvärk och tandvärk
  • This oral suspension medicine for kids contains 100mg per 5mL of ibuprofen, a known NSAID pain-reliever and fever-reducer to provide relief pain due to the cold & flu
  • Intended for children ages 2 to 11 years, the oral medicine provides temporary relief of pain & fever for up to 8 hours. Plus, the enclosed dosing cup can make dosing and administering this kid's pain reliever easy
  • Med en lång historia av att ge effektiv smärta och feber lättnad till familjer, är Motrin ett varumärke du kan lita på. Motrinprodukter kan hjälpa dig och din familj må bättre

8,24 € 8.24 EUR 8,24 € Skatt ingår

Not Available For Sale

(2,06 € / Units)

Displayed price includes all duties & taxes.

  • Punktvikt
  • Produktfördelar
  • Punkt dimensioner L x W x H
  • Specifika användningar för produkter
  • Ingredienser
  • Produkttyp
  • Brand varumärke

Kombinationen existerar inte.

Kontakta oss
Medicinering Ibuprofen
Produktfördelar Oral smärta lättnad, Fever Control, Headache Relief, Throat Care, Kall och influenskontroll
Specifika användningar för produkter Kallt, Feber, Sore Throat
Ingredienser Glycerin, Smaker, Renad vatten, Gelatin, Sucrose, Natrium Benzoat, Anhydrous Citric Acid, Xanthan Gum, Polysorbat 80, Fd&c Red nr 40, Active Ingredient (i varje 5 ML = 1 Teaspoonful) Ibuprofen 100 Mg (said) * (smärtstillande / feberreducer) * icke-steroida antiinflammatoriska läkemedelsinaktiva ingredienser Acesulfame Kalium
Punktvikt 0,25 pund
Punkt dimensioner L x W x H 2 X 2 X 5 tum
Produkttyp Medicinering
Brand varumärke Motrin
  • Buy Four or More Offer

    Få 5 % rabatt när du köper 4 eller fler varor

  • Next Purchase Offer
    Få 5 % rabatt på ditt nästa köp.
  • Ships From(Finland)
    Orders are processed and shipped from Brooklyn, USA.
  • Delivery Offer(Finland)
    Free delivery on qualifying orders.
Delivery Detail
Uppskattade leveranstider: 12–26 dagar (internationellt).
3–6 dagar (inrikes).
Safe Checkout
Garanterad säker utcheckning
Return Policy

30-dagars returgaranti
Köp med förtroende med 30 dagars returstöd.

Free Return Pickup
Gratis returhämtning tillgänglig
Vi hanterar returer från din dörr utan extra kostnad.

 

Bring your child fast fever reduction and relief from minor aches and pains due to the common cold & flu. Children's Motrin Oral Suspension with 100mg per 5mL ibuprofen is an oral suspension medicine for kids. It contains ibuprofen, a known NSAID pain-reliever and fever-reducer. Each 5mL contains 100 milligrams of ibuprofen. This kid's liquid medicine provides up to eight hours of relief from minor aches and pains due to the common cold, flu, sore throat, headache, and toothache. This oral suspension medicine formula is for children ages 2 to 11 and comes in a kid-friendly bubblegum flavor. Plus, the enclosed dosing cup can make it easy to dose and administer the liquid pain reliever to your child.

Viktig information

Säkerhetsinformation

Allergivarning: Ibuprofen kan orsaka en allvarlig allergisk reaktion, särskilt hos personer som är allergiska mot aspirin. Symptom kan innefatta: Hives ansiktssvullnad astma (väsande) chock hud reddening utslag blåsor Om en allergisk reaktion uppstår, sluta använda och söka medicinsk hjälp direkt. Magblödning varning: Denna produkt innehåller en NSAID, som kan orsaka allvarlig magblödning. Chansen är högre om ditt barn: har haft magsår eller blödningsproblem tar ett blodförtunnande (antikoagulant) eller steroidläkemedel tar andra läkemedel som innehåller recept eller receptfria NSAID (aspirin, ibuprofen, naproxen eller andra) tar mer eller under längre tid än riktad Sore halsvarning: Svår eller ihållande ont i halsen eller ont i halsen tillsammans med hög feber, huvudvärk, illamående och kräkningar kan vara allvarliga. Konsultera läkare omedelbart. Använd inte mer än 2 dagar eller administrera till barn under 3 år om inte läkare. Använd inte om barnet någonsin har haft en allergisk reaktion på någon annan smärtstillande / feberreduktion direkt före eller efter hjärtkirurgi Fråga en läkare innan användning om magblödning varning gäller för ditt barn har en historia av magproblem, såsom halsbränna barn har problem eller allvarliga biverkningar från att ta smärtstillande eller feberreduktionsbarn inte har druckit vätskor barn har förlorat mycket vätska på grund av kräkningar eller diarré barn har högt blodtryck, hjärtsjukdom, levercirros eller njursjukdom har asmaEn diuretikum Fråga en läkare eller apotekare innan användning om barnet är under en läkares vård för något allvarligt tillstånd som tar något annat läkemedel När du använder denna produkt ta med mat eller mjölk om magbesvär uppstår risken för hjärtinfarkt eller stroke kan öka om du använder mer än riktat eller längre än riktat Sluta använda och fråga en läkare om barn upplever något av följande tecken på magblödning: känns svagt kräkningar blod har blod eller svarta avföringar har magsmärta som inte får bättre barnet får ingen lindring första dagen (24) Vid överdosering, få medicinsk hjälp eller kontakta ett Poison Control Center direkt. (1-800-222-1222)

Indikationer

tillfälligt: lindrar mindre värk och smärta på grund av den vanliga förkylningen, influensa, ont i halsen, huvudvärk och tandvärk minskar febern

Ingredienser

Active Ingredient (in each 5 mL = 1 teaspoonful) Ibuprofen 100 mg (NSAID)* (pain reliever/fever reducer) *nonsteroidal anti-inflammatory drug Inactive Ingredients Acesulfame potassium, anhydrous citric acid, FD&C red no. 40, flavors, glycerin, polysorbate 80, pregelatinized starch, purified water, sodium benzoate, sucrose, xanthan gum

Vägbeskrivning

Denna produkt innehåller inte riktningar eller fullständiga varningar för vuxenbruk ger inte mer än riktad skaka bra innan du använder mL = milliliter; tsp = teskedlig hitta rätt dos nedan. Om möjligt, använd vikt till dos; annars använd ålder. Använd endast slutna doseringskopp. Använd inte någon annan dosering enhet. Vid behov, upprepa dosen var 6-8 timmar inte använda mer än 4 gånger om dagen ersätter original flaska cap för att upprätthålla barnresistens Dosing Under 24 lbs eller under 2 år: fråga en läkare 24-35 lbs eller ålder 2-3 år: 5 ml (1 tsp) 36-47 lbs eller ålder 4-5 år: 7,5 ml (1 1/2 tsp) 48-59 lbs eller ålder 6-8 år: 10 ml (2 tsp) 60-71 lbs eller ålder 9-10 år: 12.5 ml (2 1/2 tsp) 72-95 lbs eller ålder 11 år: 15 ml (3 tsp) * eller i fråga av en läkare information varje 5l (1 tsp) innehåller: Ring 1-877-895-3665 (avgiftsfri) eller 215-273-8755 (samla)

Juridisk ansvarsfriskrivning

Uttalanden om kosttillskott har inte utvärderats av FDA och är inte avsedda att diagnostisera, behandla, bota eller förebygga någon sjukdom eller hälsotillstånd.

Produkt Dimensioner

2 x 2 x 5 tum; 4 uns

Shipping & Delivery

At Nutricity, we aim to deliver your order as quickly and safely as possible.

Domestic Shipping :

Orders are typically delivered within 3–6 business days.

International Shipping:

Estimated delivery time is 12–26 business days, depending on the destination and customs processing.

You will receive a tracking number once your order has been dispatched. Delivery times may vary during holidays or due to unforeseen delays.

Similar Products
Accessory Products

Vastuuvapauslauseke

Ravintolisät eivät ole lääkkeitä. Tällä verkkosivustolla myytävät tuotteet eivät ole tarkoitettu diagnosoimaan, hoitamaan, parantamaan tai estämään mitään sairautta. Jos sinulla on jokin sairaus, kysy aina neuvoa pätevältä terveydenhuollon ammattilaiselta ennen käyttöä. Yksilölliset tulokset voivat vaihdella. Tilauksen tekemällä sitoudut noudattamaan oman maasi tuontisääntöjä. Peitämme soveltuvat tullit ja verot, jos niin on ilmoitettu.

*Vanhentumispäivämäärätiedot:
Huomioithan, että viimeinen käyttöpäivä voi vaihdella erästä toiseen. Takaan kuitenkin, että kaikki asiakkaillemme toimitetut tuotteet ovat voimassa olevia ja eivät ole vanhentuneita toimitushetkellä.