Spädbarns Motrin Concentrated Drops, Fever Reducer, Ibuprofen, Berry Flavored.5 Oz
Stock Expiry Date*: 24-05-2027
100% Authentic — Sourced directly from manufacturers or their authorized dealers!
- Dessa läkemedel droppar tillfälligt lindra ditt barns mindre värk och smärta på grund av den vanliga förkylningen, influensa, ont i halsen, huvudvärk och tandvärk
- För varje 1,25 milliliterdos innehåller dessa färgfria och alkoholfria koncentrerade droppar för spädbarn 50 milligram ibuprofen, en känd NSAID-smärtstillande och feberreducer
- Lämplig för spädbarn 6 till 23 månader ger oralmedicinen tillfällig lindring i upp till 8 timmar, plus den slutna sprutan gör dosering och administrering av babysmärtstillande lätt och rörfri
- Med en lång historia av att ge effektiv smärta och feber lättnad till familjer, är Motrin ett varumärke du kan lita på. Motrinprodukter kan hjälpa dig och din familj må bättre och få ut det mesta av varje dag.
| Ingredienser | Glycerin, Smaker, Karamell, Renad vatten, Gelatin, Sucrose, Natrium Benzoat, Xanthan Gum, Polysorbat 80, Fd&c Red nr 40, Sorbitollösning, Active Ingredient (i varje 1,25 ML): Ibuprofen 50 Mg (said) Nonsteroidal Anti-Inflammatorisk Drug Inaktiv Ingrediens: Anhydrous Citric Acid |
| Brand varumärke | Motrin, Spädbarns Motrin |
| Produktfördelar | Fever Control |
| Punkt dimensioner L x W x H | 6.75 X 2.6 X 4.1 Inches |
| Specifika användningar för produkter | Feber |
| Aktiva ingredienser | Ibuprofen |
| Produkttyp | Medicinering |
-
Få 5 % rabatt när du köper 4 eller fler varor
-
Få 5 % rabatt på ditt nästa köp.
-
Orders are processed and shipped from Brooklyn, USA.
-
Free delivery on qualifying orders.
3–6 dagar (inrikes).
30-dagars returgaranti
Köp med förtroende med 30 dagars returstöd.
SKU |
BRSWKGD3O4HQACTA |
Category |
Hälsovård , Över-the-Counter Medicinering , Smärta Relievers , Icke-aspirin , Ibuprofen |
Tags |
Hjälp din lilla att må bättre med spädbarns Motrin Concentrated Drops. Innehåller 50 milligram ibuprofen per 1,25-milliliter dos, dessa barnläkare rekommenderade droppar ger upp till åtta timmar av lättnad från mindre värk och smärta på grund av den vanliga förkylningen, influensa, ont i halsen, huvudvärk och tandvärk. Denna berry smaksatta formel är fri från alkohol och används i spädbarn 6-23 månader.
Viktig information
Säkerhetsinformation
Allergivarning: Ibuprofen kan orsaka en allvarlig allergisk reaktion, särskilt hos personer som är allergiska mot aspirin. Symptom kan omfatta: • nässelfeber • ansiktssvullnad • astma (väsande) • chock • hud reddening • utslag • blåsor Om en allergisk reaktion uppstår, sluta använda och söka medicinsk hjälp direkt. Magblödning varning: Denna produkt innehåller en NSAID, som kan orsaka allvarlig magblödning. Chansen är högre om ditt barn: • har haft magsår eller blödningsproblem • tar ett blodförtunnande (antikoagulant) eller steroidläkemedel • tar andra läkemedel som innehåller recept eller receptfria NSAID (aspirin, ibuprofen, naproxen eller andra) • tar mer eller för en längre tid än riktad Sore halsvarning: Svår eller ihållande ont i halsen eller ont i halsen tillsammans med hög feber, huvudvärk, illamående och kräkningar kan vara allvarliga. Konsultera läkare omedelbart. Använd inte mer än 2 dagar eller administrera till barn under 3 år om inte läkare. Använd inte • om barnet någonsin har haft en allergisk reaktion på någon annan smärtstillande / feberredare • strax före eller efter hjärtkirurgi Fråga en läkare innan användning om magblödning varning gäller för ditt barn • barn har en historia av magproblem, såsom halsbränna • barn har problem eller allvarliga biverkningar från att ta smärtstillande eller feberreducerande barn har inte varit dricksvätskor • barn har förlorat mycket vätska på grund av kräkningar eller diarré • barn har högt blodtryck, hjärtsjukdom, levercirros eller n• Barn har astma • barn tar en diuretikum Fråga en läkare eller apotekspersonal före användning om barnet är • under en läkares vård för något allvarligt tillstånd • ta något annat läkemedel När du använder denna produkt • ta med mat eller mjölk om magbesvär uppstår • risken för hjärtinfarkt eller stroke kan öka om du använder mer än riktat eller längre än riktat Sluta använda och fråga en läkare om • barn upplever något av följande tecken på magbesvämning • känner svimmar blod Vid överdosering, få medicinsk hjälp eller kontakta ett Poison Control Center direkt. (1-800-222-1222)
Indikationer
tillfälligt: • minskar feber • lindrar mindre värk och smärta på grund av den vanliga förkylningen, influensa, ont i halsen, huvudvärk och tandvärk
Ingredienser
Active Ingredient (in each 1.25 mL): Ibuprofen 50 mg (NSAID) nonsteroidal anti-inflammatory drug Inactive Ingredients: anhydrous citric acid, caramel, FD&C red no. 40, flavors, glycerin, polysorbate 80, pregelatinized starch, purified water, sodium benzoate, sorbitol solution, sucrose, xanthan gum
Vägbeskrivning
• denna produkt innehåller inte anvisningar eller fullständiga varningar för vuxenanvändning • ge inte mer än riktad • skaka bra innan du använder • hitta rätt dos på diagrammet. Om möjligt, använd vikt till dos; annars använd ålder. • mäta med doseringsenheten som tillhandahålls. Använd inte med någon annan enhet. • dispensera flytande långsamt i barnets mun, mot den inre kinden • om det behövs, upprepa dosen var 6-8 timmar • inte använda mer än 4 gånger om dagen Dosing Chart Weight (lb) (ålder (mos): Dos (ml) Under 6 mos: fråga en läkare 12-17 lbs (6-11 mos): 1,25 ml 18-23 lbs (12-23 mos): 1.875 ml Övrig information: lagra mellan 20-25 DegreeC (68-77 DegreeF) frågor eller kommentarer? ring 1-877-895-3665 (tullfritt) eller 215-273-8755 (samla)
Juridisk ansvarsfriskrivning
Uttalanden om kosttillskott har inte utvärderats av FDA och är inte avsedda att diagnostisera, behandla, bota eller förebygga någon sjukdom eller hälsotillstånd.
Produkt Dimensioner
6,75 x 2,6 x 4,1 tum; 2,89 ounces
Shipping & Delivery
At Nutricity, we aim to deliver your order as quickly and safely as possible.
Domestic Shipping :
Orders are typically delivered within 3–6 business days.
International Shipping:
Estimated delivery time is 12–26 business days, depending on the destination and customs processing.
You will receive a tracking number once your order has been dispatched. Delivery times may vary during holidays or due to unforeseen delays.
Vastuuvapauslauseke
Ravintolisät eivät ole lääkkeitä. Tällä verkkosivustolla myytävät tuotteet eivät ole tarkoitettu diagnosoimaan, hoitamaan, parantamaan tai estämään mitään sairautta. Jos sinulla on jokin sairaus, kysy aina neuvoa pätevältä terveydenhuollon ammattilaiselta ennen käyttöä. Yksilölliset tulokset voivat vaihdella. Tilauksen tekemällä sitoudut noudattamaan oman maasi tuontisääntöjä. Peitämme soveltuvat tullit ja verot, jos niin on ilmoitettu.
*Vanhentumispäivämäärätiedot:
Huomioithan, että viimeinen käyttöpäivä voi vaihdella erästä toiseen. Takaan kuitenkin, että kaikki asiakkaillemme toimitetut tuotteet ovat voimassa olevia ja eivät ole vanhentuneita toimitushetkellä.









